Γυναίκες: ΑΟ Καβάλα-ΜΑΣ Νέα Γενιά 3-2 . Video και σχόλια αγώνα

Με νίκη ξεκίνησε την πορεία της η ομάδα γυναικών του Α.Ο. Καβάλα, στο πρωτάθλημα πετοσφαίρισης της Α2 Εθνικής Κατηγορίας, έχοντας αντίπαλο την ομάδα ΜΑΣ Νέα Γενιά από το Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκης την οποία κέρδισε με 3-2 σετ (25-14, 11-25, 25-22, 21-25, 15-10) το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό της Καλαμίτσας. Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες που χαρακτηρίστηκε από μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοση τους. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και αιφνιδίασε τον αντίπαλο παίρνοντας εύκολα το πρώτο σετ. Στη συνέχεια η ομάδα του Ασβεστοχωρίου αντέδρασε και πιέζοντας στο σέρβις κατάφερε να κατακτήσει με την σειρά της εύκολα το δεύτερο σετ. Στο τρίτο σετ  αν και το Ασβεστοχώρι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, η ομάδα μας στο τέλος αντέδρασε και κατάφερε να επικρατήσει. Στο τέταρτο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 16-16 όπου με ένα σερί συνεχόμενων πόντων το Ασβεστοχώρι κατάφερε να ξεφύγει και τελικά να επικρατήσει. Τελικά στο τάι μπρέικ τα κορίτσια του Δημήτρη Σιώκη πήραν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι τέλους και να κατακτήσουν το σετ και την νίκη.

Επόμενος αγώνας για την γυναικεία ομάδα είναι αυτός με τον Ναύαρχο Βότση το επόμενο Σάββατο 28.10.2017 και ώρα 18:00 στη Θεσσαλονίκη.