Γυναίκες: ΑΟ Καβάλα-Φιλαθλητικός Πρέβεζας 3-2

Το εισιτήριο για την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία πετοσφαίρισης κέρδισε η γυναικεία ομάδα του Α.Ο. Καβάλα κερδίζοντας την ομάδα του Φιλαθλητικού Πρέβεζας με 3-2 σετ (25-08, 21-25, 22-25, 25-13, 16-14) σε αγώνα μπαράζ που διεξήχθη το Σάββατο το απόγευμα 06.05.2017 στο Ε.Α.Κ. Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης. Οι αθλήτριες του Δημήτρη Σιώκη μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ της αναμέτρησης και με όπλο το δύσκολο σέρβις και το καλό μπλοκ κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την αντίπαλο ομάδα και να κερδίσουν εύκολα τα πρώτο σετ. Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ η ομάδα της Πρέβεζας εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθος σέρβις, την αδυναμία του παιχνιδιού πάνω στο φιλέ και την μέτρια υποδοχή της ομάδας μας και κατάφερε να ¨γυρίσει¨ το παιχνίδι και να προηγηθεί με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ με όπλο πάλι το δύσκολο σέρβις και το μπλοκ οι αθλήτριες μας κατάφεραν να επιβληθούν εύκολα και να ισοφαρίσουν σε 2-2. Στο τάι μπρέικ αν και η ομάδα της Πρέβεζας προηγήθηκε 11 -7 τα κορίτσια του Α.Ο.Κ. κατάφεραν να πλησιάσουν σε 11-10, να προηγηθούν 14-13 και τελικά να επικρατήσουν 16 -14 παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα και τελειώνοντας δύσκολες μπάλες. Σε τελική ανάλυση ήταν ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι το οποίο διατήρησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών που το παρακολούθησαν με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη.